image_not_found

Czy oczyszczacze powietrza powstrzymują KORONAWIRUSY ?

Wyposażone w filtry HEPA, oczyszczacze powietrza są w stanie wyłapać nanocząsteczki, a więc takie, których średnica wynosi nawet 0,01 µm. W przypadku koronawirusa Sars-CoV-2, wielkości cząsteczek to 0,06 μm do 0.14 μm. Dlatego też teoretycznie filtry HEPA mogą zatrzymać koronawirusa, tak jak powstrzymują bakterie, alergeny i inne mikroby.

Wyobraźmy sobie bardzo małe pomieszczenie, w którym naprzeciwko siebie ustawimy szalkę z cząsteczkami koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzone przez nas warunki laboratoryjne dają niemal całkowitą pewność neutralizacji wirusa. Takie laboratoryjne warunki są oczywiście niemożliwe do odtworzenia w życiu codziennym.

Choć oczyszczacz neutralizuje cząsteczki wirusów czy bakterii, które unoszą się w powietrzu, nie będzie w stanie zapobiec bezpośredniej transmisji wirusa w trakcie kichnięcia, kaszlnięcia czy ożywionej rozmowy z drugą osobą. Nie uchroni nas też przed zarazkami kryjącymi się na powierzchni telefonu, portfela włącznika światła czy klamki w drzwiach. Nie będzie on więc receptą na bezpieczeństwo w dobie koronawirusów. Jednak dzięki zastosowanym filtrom HEPA, używanie oczyszczaczy powietrza przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki, zmniejsza ryzyko zarażeń.

Wyposażone w filtry HEPA oraz węglowy, oczyszczacze powietrza są w stanie zatrzymać nawet drobne nanocząsteczki, o wielkości 0,01 µm, co potwierdza badanie przeprowadzone przez Agencję Badań Kosmicznych NASA.

Oczyszczacz powietrza może być więc skutecznym sposobem na pozbycie się krążących w powietrzu bardzo drobnych cząstek zanieczyszczeń (w tym wirusów).

Jednak wirusy, podobnie jak inne cząsteczki, osiadają mimowolnie na pierwszej napotkanej powierzchni. Tak więc w przypadku bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem, odległość między rozmówcami, jak również czas transmisji wirusa jest tak krótki, że oczyszczacz powietrza nie będzie w stanie wychwycić zanieczyszczeń.

Może jednak pomóc w przypadku wszelkich drobnoustrojów (w tym wirusów) wzniecanych przez nas przy okazji kontaktu z powierzchniami, które mogą stać się nośnikami niepożądanych substancji (odzież, obuwie, torby z zakupami).

 

CZY POWINNIŚMY KUPIĆ OCZYSZCZACZ POWIETRZA W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: Nie powinniśmy postrzegać oczyszczacza powietrza jako urządzenia, które uratuje nas przed zachorowaniem. Bez wątpienia sprzęt ten może dużo pomóc, redukując w pewnym stopniu (a nie eliminując całkowicie) ryzyko zarażenia. Ze względu na niedawne rozpoznanie wirusa nie dysponujemy na ten moment badaniami określającymi poziom ochrony. W warunkach laboratoryjnych może być to 99 %, w codziennym życiu kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Jednak nawet te kilkanaście procent dodatkowej ochrony nie zaszkodzi, jeśli w grę wchodzi ochrona zdrowia.