image_not_found

Rodzaje i działanie filtrów

Filtry przeciwpyłowe

Filtr przeciwpyłowy jest to filtr, który występuje we wszystkich typach klimatyzatorów ściennych i ma postać gęstej siatki.Oczyszczając powietrze wewnątrz pomieszczenia . Ten filtr jest stały , może być stosowany przez długi okres czasu, nie wymaga regeneracji, ale powinien być często czyszczony. Po umyciu zachowuje swoje pierwotne właściwości.

Filtry węglowe

Filtry węglowe, dzięki swym właściwościom fizycznym i chemicznym wiążą cząsteczki zarówno w powietrzu jak i w cieczy. Aktywny węgiel sprawia, że filtry w krótkim czasie usuwają przykre zapachy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Są to filtry wymagające okresowej wymiany.

Filtry katechinowe

Katechina jest dodatkiem zawierającym doskonałą anty-utleniającą i dezynfekującą powłokę, pozyskaną z wyciągu z herbaty. Filtry te często noszą również nazwę biofiltrów. Cechują je znakomite wręcz właściwości bakteriobójcze . Sprawdzają się doskonale przy długotrwałej sterylizacji i filtracji kurzu. Unieszkodliwiają nie tylko bakterie lecz również roztocza i wirusy.

Filtry z jonami srebra

Jest to nowa odmiana wysokowydajnego produktu oczyszczającego. Jon srebra jest bezbarwny i bezsmakowy, jego używanie nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, takich jak : podrażnienia, zanieczyszczenia, brak tolerancji z lekami, czy ulatnianie się. Jon sam odnawia się po sterylizacji, jest wytrzymały i może powstrzymać dalszy rozwój bakterii. Filtry te są bezpieczne i przyjazne środowisku pomimo wysokiej zawartości bakteriobójczych środków. Jon srebra silnie przyciąga bakterie i mikroorganizmy, przechodzi przez membranę komórki i sprawia, że bakterie tracą aktywność . Oprócz tego zakłóca powstawanie DNA bakterii i mikroorganizmów, doprowadzając do śmierci komórek niepożądanych.

Filtry fotokatalityczne

Podstawą działania tych filtrów są reakcje chemiczne zachodzące pod wpływem światła. Filtry nie tylko niszczą zanieczyszczenia, lecz również niwelują nieprzyjemne zapachy, w tym również dym tytoniowy. Ponadto filtry fotokatalityczne sterylizują powietrze. Oddziałują nie tylko na martwe cząsteczki organiczne, lecz także na żywe bakterie, zarodki grzybów i wirusy, na które zwykłe filtry nie działają.

Filtry elektrostatyczne

Stosując elektrostatyczną technologię z użyciem wysokiego napięcia , zebrany kurz zamienia się w naładowane cząsteczki. Poprzez podmuch wytworzony w jednostce, naładowane cząsteczki przesuwają się bardzo szybko, następnie są łapane i filtrowane poprzez włókna elektrostatyczne. Filtry te mogą zebrać nawet 80 % kurzu w postaci różnego rodzaju proszku, smogu, a nawet bardzo małych cząstek materiału.

Filtry antybakteryjne

Filtry ten doskonale oczyszczają powietrze dzięki sterylizacji oraz opcji zbierania kurzu . Kiedy powietrze przenika przez filtr, kurz oraz bakterie osiadają na nim , po czym ulegają biodegradacji. Kiedy drobnoustroje osiadają na filtrze proces biodegradacji wpływa na ich metabolizm oraz blokuje ich rozwój. Bakterie pałeczki coli oraz gronkowca złocistego są redukowane w ponad 95 %.

Filtry chitynowe

Filtry chitynowe cechuje wysoki poziom bakteriobójczości. Chityna jest głównym składnikiem pancerzy skorupiaków. Cząsteczki chitozynu wraz z powłoką z węglowodanów formują uporządkowane struktury „chwytające” wirusy i bakterie. Dodatkowo chitozyna posiada właściwości antybakteryjne, co skutecznie niszczy zarówno bakterie jak i wirusy.

Filtry z witaminą C

Nowoczesne filtry wzbogacające powietrze w witaminę C. Filtry te są stworzone z materiału, który wydziela witaminę C. Już po godzinie pracy klimatyzatora, nasycenie powietrza witaminą C osiąga poziom zalecany dla ludzkiej aktywności. Witamina C jest pochłaniana w postaci cząsteczkowej, co zapewnia pełną przyswajalność przez organizm człowieka. Nie zastępuje to oczywiście przyjmowania witaminy C z pożywieniem, jest jedynie wygodną formą suplementacji.

Filtry formaldehydowe

Nawet najlepsze zwykłe filtry nie usuną z powietrza cząsteczek formaldehydów- są one zbyt małe. Filtry formaldehydowe wykorzystują małe cząsteczki węgla z mikroskopijnymi pęknięciami i dziurami. Dzięki takiej porowatej strukturze , formaldehydy (oraz inne gazy organiczne) są pochłaniane przez takie cząsteczki całą powierzchnią filtra.